Aida Mahmudova və “Azərxalça” ASC-nin əməkdaşlığı | Azərxalça Xalça Qalereyası | Böyük Qala küç. 15
Aida Mahmudovanın Elysium rəsm silsiləsinə əsaslanan bu sərgi onun kətanlarından seçilmiş fraqmentləri toxunmuş formaya çevirir; burada rəssamlıq tekstilə çevrilir, səth isə quruluşa transformasiya olunur. Nardaran, Şəmkir və Quba bölgələrindən olan qadın sənətkarlarla əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılan bu xalçalar xalçanı sabit ikiölçülü obyekt kimi qəbul edən yanaşmanı aşaraq onu toxunulan və məkan hissi yaradan bədii konstruksiya kimi təqdim edir. Laylandırma, böyüdülmüş detallar və materialla müdaxilə vasitəsilə Elysium Azərbaycan xalçaçılığının tarixi dilini yenidən canlandırır və onu aydın şəkildə müasir bədii kontekstə daxil edir.
Rəssam haqqında: Aida Mahmudova Azərbaycanda rəssam və incəsənət hamisi, Bakıda YARAT Müasir İncəsənət Məkanının və kolleksiya dizaynı və dekor sahəsində fəaliyyət göstərən CHELEBI brendinin təsisçisidir. Londondakı Central Saint Martins College of Art and Design məzunu olan rəssamın yaradıcılığı rəssamlıq, heykəltəraşlıq və instalyasiya vasitəsilə yaddaş, məkan və mənsubiyyət mövzularını araşdırır. Onun əsərləri Bakı, Roma, Vyana, Nyu-York, London və 56-cı Venesiya Biennalesi də daxil olmaqla müxtəlif beynəlxalq məkanlarda nümayiş olunub.
BİR-BİRİNƏ HÖRÜLMÜŞ QÜTBLƏR
Cevahir Kolgininin sərgisi | Zaman Gallery
Bir-birinə Hörülmüş Qütblər sərgisində Cevahir Kolgini mənəvi transformasiya, psixoloji gərginlik, dəyişməyənlə dəyişən arasında mövcud olan incə tarazlığı araşdırır. Əl toxumasının dili ilə qurulan bu əsərlər yaşanmış təcrübəni xətlər, ilmələr, tor quruluşu və pikselvari elementlərdən ibarət toxunmuş struktura çevirir, eyni zamanda rəssamın mədəniyyətlərin kəsişməsi və toqquşması ilə bağlı uzunmüddətli bədii axtarışlarını əks etdirir. Sərgi tekstili həm vizual obraz, həm də düşüncə forması kimi təqdim edir; burada duyğusal, zehni və mədəni qatlar bir-birinə qarışaraq birgəyaşayış və özünüifadə üzərində güclü bədii düşüncəyə çevrilir.
Rəssam haqqında: Cevahir Kolgini Tirana İncəsənət Akademiyasında rəssamlıq və lif sənəti üzrə təhsil almış, daha sonra həmin akademiyada sənət tənqidi üzrə aspirantura təhsili keçmiş alban-amerikalı rəssamdır. O, 2004-cü ildən etibarən RIT Kosovo-da vizual incəsənət üzrə mühazirəçi kimi fəaliyyət göstərir. Onun əsərləri Albaniya, London, Nyu-York, Minneapolis, Texas və digər şəhərlərdə nümayiş olunmuş, Bir-birinə Hörülmüş Qütblər seriyasından olan işlər isə son illərdə Tirana və Nyu-Yorkda sərgilənmişdir.
Hərəkətdə Ruhlar
Laurin Malenqrayunun sərgisi | Bakı Fotoqrafiya Evi
Hərəkətdə Ruhlar izləyicini hərəkət, nəfəs və bədənlə maddənin içindən keçən enerjilərlə formalaşan emosional abstrakt bir dünyaya dəvət edir. Nadir Nuno Silk texnikasında çalışan Laurin Malenqrayu canlı təsir bağışlayan tekstil səthləri yaradır; bu əsərlər dərin suları, torpağı, odu və havanı xatırladır, sanki baxış qarşısında nəfəs alıb-verir. Onun işləri daxilə yönələrək deyilməyən və görünməyən qatlara nüfuz edir, materialın dili vasitəsilə sevinc, həssaslıq və transformasiyanı üzə çıxarır.
Rəssam haqqında: Laurin Malenqrayu Fransanın Aubusson şəhərində yaşayan belçikalı tekstil rəssamıdır. Aubusson həm qobelen ənənəsinin, həm də müasir tekstil sənətinin mühüm mərkəzlərindən biridir. İncəsənət tarixi və mədəni idarəetmə sahəsində təhsil aldıqdan sonra o, Madriddə Nuno Silk texnikası üzrə ixtisaslaşıb və sonrakı illərdə beynəlxalq səviyyədə tanınan yaradıcı fəaliyyət qurub. O, Homo Faber Fellowship, Ateliers d’Art de France və Gobelins Gallery mükafatları da daxil olmaqla bir sıra nüfuzlu təltiflərə layiq görülüb, həmçinin Latviyadakı Rothko Muzeyinin daimi kolleksiyasına daxil olan ilk rəssam olub.
NAĞILLARI YAŞADAN İLMƏLƏR - QARABAĞ XALÇALARI
Fərid Rəsulov və “Azərxalça” ASC-nin əməkdaşlığı | QGallery
Bu sərgi Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin zərif təbiət motivlərini müasir incəsənətin vizual dili vasitəsilə yenidən şərh edir. XIX əsrin sonlarında Şuşada toxunan xalçalarda əks olunan güllər, quşlar, heyvanlar və rəmzi obrazlardan ilhamlanan Fərid Rəsulov irsi ornamentləri yaddaşla bu gün arasında körpü yaradan parlaq və müstəqil vizual hekayələrə çevirir. Ənənəvi əl toxuması, təbii yun və boyama texnikalarını qoruyub saxlayan “Nağılları Yaşadan İlmələr” xalçanı yalnız dekorativ sənət nümunəsi kimi deyil, həm də mədəni yaddaşın canlı daşıyıcısı və yeni mənaların yarandığı müasir platforma kimi təqdim edir.
Rəssam haqqında: Fərid Rəsulov 1985-ci ildə Şuşada anadan olmuş multidissiplinar rəssamdır. Onun yaradıcılığı rəssamlıq, instalyasiya, heykəltəraşlıq, 3D qrafika və animasiya sahələrini əhatə edir. İlk təhsilini tibb sahəsində alsa da, sonradan müasir Azərbaycan incəsənətinin seçilən simalarından birinə çevrilib. O, 2009-cu ildə 53-cü Venesiya Biennalesində Azərbaycanı təmsil edib, əsərləri Bakı, İstanbul, Şarja, Drezden, Roma, Berlin, London, Paris, Moskva, Dubay və Nyu-Yorkda nümayiş olunub.
Türk Çölünün Qadınları
Asselun sərgisi | Azərxalça Yeni Xalça Qalereyası | Böyük Qala 44, Bakı Xanlar Sarayı Kompleksi
Türk Çölünün Qadınları sərgisində Assel ənənəvi xalçanı müasir təsviri səth kimi yenidən düşünür, müəllifinə məxsus Carpet Art texnikası vasitəsilə toxunmuş müstəvidə təsirli hiperrealist əsərlər yaradır. Böyük Çölün hökümdar qadınları, türk tarixi və milli ornamentika ətrafında qurulan bu sərgi portret, yaddaş və dekorativ irsi keçmişlə bu gün arasında körpü yaradan güclü vizual dildə bir araya gətirir. Beləliklə, xalça yalnız ənənənin daşıyıcısı kimi deyil, həm də müasir bədii hekayəçiliyin təsirli vasitəsi kimi təqdim olunur.
Rəssam haqqında: Assel Alimova özünəməxsus Carpet Art texnikasında çalışan müasir qazax rəssamıdır. Onun yaradıcılığı ənənəvi xalçaların müasir sənət əsərlərinə çevrilməsi ilə seçilir. Bu işlər geniş ictimai rezonans doğurmuş, o cümlədən TikTok-un The Discover List 2026 siyahısına daxil edilməsi və Qazaxıstan Prezidenti ilə görüşü ilə diqqət çəkmişdir.

Collaboration of Aida Mahmudova and Azerkhalcha | Azerkhalcha Carpet Gallery | Boyuk Qala, 15
Rooted in Aida Mahmudova's Elysium painting series, this exhibition brings selected fragments of her canvases into woven form, where painting is translated into textile and surface becomes structure. Created in collaboration with female artisans in Nardaran, Shamkir, and Guba, the carpets move beyond the idea of the rug as a fixed two-dimensional object, approaching it instead as a tactile and spatial construction. Through layering, enlarged details, and material intervention, Elysium reactivates the historic language of Azerbaijani carpet-making while placing it within a distinctly contemporary artistic framework.
About the Artist: Aida Mahmudova is an artist and patron of the arts in Azerbaijan, and the founder of YARAT Contemporary Art Space in Baku and CHELEBI, a brand focused on collectible design and décor. A graduate of Central Saint Martins College of Art and Design in London, her work explores memory, place, and belonging through painting, sculpture, and installation, and has been exhibited internationally, including in Baku, Rome, Vienna, New York, London, and at the 56th Venice Biennale.
Intertwined Polarities
Exhibition by Xhevahir Kolgjini | Zaman Gallery
In Intertwined Polarities, Xhevahir Kolgjini explores spiritual transformation, psychological tension, and the fragile balance between what persists and what changes. Built through the language of hand-knotted weaving, the works translate lived experience into a woven structure of lines, knots, grids, and pixels, reflecting the artist's long engagement with cultural crossings and clashing civilizations. The exhibition presents textile as both image and thought: a space where sensory, mental, and cultural insights are interlaced into a powerful meditation on coexistence and self-expression.
About the Artist: Xhevahir Kolgjini is an Albanian-American artist trained in painting and fiber arts at the Academy of Arts in Tirana, where he later completed postgraduate studies in art criticism. He has been a lecturer in visual arts at RIT Kosovo since 2004, and his works have been shown internationally in Albania, London, New York, Minneapolis, Texas, and beyond, with works from the Intertwined Polarities series exhibited in recent years in Tirana and New York.
Souls in Motion
Exhibition by Laurine Malengreau | Baku Photography House
Souls in Motion invites viewers into an emotional abstract world shaped by movement, breath, and the energies that pass through body and matter. Working in the rare Nuno Silk technique, Laurine Malengreau creates textile surfaces that feel alive, evoking deep waters, earth, fire, and air in compositions that seem to inhale and exhale before the eye. Her works move inward, toward what is unspoken and unseen, uncovering joy, vulnerability, and transformation through material language.
About the Artist: Laurine Malengreau is a Belgian textile artist based in Aubusson, France, a historic centre of tapestry and contemporary textile art. After studies in art history and experience in cultural management, she trained in Nuno Silk in Madrid and has since developed an internationally recognized practice, receiving major distinctions including the Homo Faber Fellowship, awards from Ateliers d'Art de France and the Gobelins Gallery, and becoming the first artist to enter the permanent collection of the Rothko Museum in Latvia.
Fairy Tales Woven Into Threads — Garabagh Carpets
Collaboration of Farid Rasulov and Azerkhalcha | QGallery
This exhibition reinterprets the delicate nature motifs of the Garabagh carpet school through the visual language of contemporary art. Drawing on flowers, birds, animals, and symbolic imagery once woven in Shusha carpets of the late nineteenth century, Farid Rasulov transforms inherited ornament into vivid, self-contained narratives that connect memory with the present. Preserving traditional hand-weaving, natural wool, and dyeing techniques, Fairy Tales Woven Into Threads presents carpet not only as decorative art, but as a living carrier of cultural memory and a contemporary platform for renewed meaning.
About the Artist: Farid Rasulov is a multidisciplinary artist born in Shusha in 1985, whose work spans painting, installation, sculpture, 3D graphics, and animation. Originally trained as a medical doctor, he emerged as one of the distinctive voices in contemporary Azerbaijani art, representing Azerbaijan at the 53rd Venice Biennale in 2009, with exhibitions in Baku, Istanbul, Sharjah, Dresden, Rome, Berlin, London, Paris, Moscow, Dubai, and New York.
Women of the Turkic Steppe
Exhibition by Assol | Azerkhalcha New Carpet Gallery | Boyuk Qala 44, Baku Khans' Palace Complex
In Women of the Turkic Steppe, Assol reimagines the traditional carpet as a contemporary pictorial surface, using her authorial Carpet Art technique to create striking hyperrealist works on woven ground. Centered on the queens of the Great Steppe, Turkic history, and national ornament, the exhibition brings together portraiture, memory, and decorative heritage in a bold visual language that bridges past and present. Through this transformation, the carpet becomes not only a bearer of tradition, but also a powerful medium for contemporary storytelling.
About the Artist: Assol Alimova is a contemporary Kazakh artist working in her own Carpet Art technique. Her practice is defined by the transformation of traditional carpets into contemporary artworks, and her work has gained wide public recognition, including inclusion in TikTok's The Discover List 2026 and a meeting with the President of Kazakhstan.